הדיאפרגמה / ד"ר אורי לוי, MD

מהי דיאפרגמה (כפת הגומי) וכיצד משתמשים בה? מאת: דר' אורי לוי,MD Lic.es Sciences עמית הפקולטה לתכנון משפחה ובריאות הילודה של הקולג' המלכותי למילדים וגניקולוגים (RCOG באנגליה = FFSRH) וגם מומחה לרפואת ילדים

מהי דיאפרגמה?

הדיאפרגמה הינה אמצעי למניעת הריון בעלת מראה הדומה לכיפת גומי או סיליקון, היא מיועדת לשימוש מקומי (להבדיל מההתקן התוך רחמי המוחדר אל תוך הרחם למשך תקופה של 5 שנים בד"כ) שהאישה מחדירה לנרתיק או מוציאה מהנרתיק . הדיפארגמה מונעת הריון על ידי כך שהיא סוגרת את הכניסה לרחם ועל ידי כך מונעת כניסת הזרעונים לתוכו.

האם הדיאפרגמה הינה אמצעי מניעה יעיל?

מתוך 100 נשים בגיל הפוריות שאינן משתמשות באמצעי מניעה כל שהוא, 80-90 תהרינה תוך שנה. אותן 100 נשים אם תשתמשנה בכיפת הגומי שנמדדה להן על ידי רופא או אחות המומחים לכך, הודרכו בהחדרתה ותקפדנה על הוראות השימוש, עם קרם או ג'ל קוטל זרע, רק 8-4 תהרינה תוך שנת השימוש הראשונה (1). במחקר אמין (2) נמצא שמתוך 100 נשים נשואות בנות 24-35 המשתמשות בדיאפרגמה במשך שנה, תהרינה רק 2-3, כלומר אמינותה של הדיאפרגמה היא 97.7%. מעל גיל 35, תהרינה 0.7 נשים מתוך 100 משתמשות במשך שנה, כלומר האמינות הינה 99.3%.

לפי הנתונים הללו ניתן לקבוע כי הדיאפרגמה הינה אמצעי יעיל למניעת הריון.

אולם אם לא הותאמה הדיאפרגמה על ידי מומחה ו/או לא מקפידות הנשים על ההוראות, 10-18 תהרינה (1).

הנחיות שימוש מעשיות להחדרה והוצאה נכונה יש לקבל בזמן ההתאמה. כמו כן חשוב לנהוג גם לפי הנחיות השימוש שבחוברת המלווה את הדיאפרגמה.

אם מידת הדיאפרגמה נכונה והוחדרה כראוי, אין היא מורגשת לא על ידי האישה ולא על ידי בן זוגה. אין בה סיכונים לאישה ואף לא לעובר במקרה שהמשתמשת בה תהרה, וזאת, לפי מיטב המידע הרפואי.

בטיפול נכון על פי הוראות היצרן הדיאפרגמה נשמרת כשנתיים ואף יותר.

הרופא יקבע אם יש צורך שהאישה תתרגל החדרת הדיאפרגמה מספר ימים, בטרם יקבע את הגודל המתאים. כן חשובה בקורת אחרי 3 חודשים ולאחר זאת, אחת לשנה. יש צורך בבדיקת התאמת הדיאפרגמה במקרה של עליה או ירידה במשקל הגוף, של 3 ק"ג או יותר, וכן אחרי לידה ואחרי ניתוחים באזור הנרתיק.

מהו ההיבט ההלכתי של הדיאפרגמה?

הדיאפרגמה סוגרת את פי צוואר הרחם בפני כניסת הזרע, אך הזרע מגיע לאותו מקום בנרתיק אליו הוא מגיע ביחסי אישות רגילים. לכן כתב הרב מאיר חי עוזיאל שכיוון שהזרע נכנס לגוף האישה אין כאן זרע לבטלה וכתב גם המהרש"ם (רב שלמה שוודרון), שקיום יחסים עם דיאפרגמה, הוא כמו קיום יחסים עם אישה הרה.

הרב דוד הופמן הסתמך על הרופא רב חיים ביברפלד שהמליץ להשתמש בדיאפרגמה כי היא רק סוגרת את הכניסה לרחם ובהתאם פסק: 'אין אני רואה שום צד ונידנוד של איסור'.

בטבת תשס"ו פירסם הרב דר' מרדכי הלפרין ב'אסיא' מאמר בו הוכח שהגרש"ז אויערבך זצ"ל ואחרים התירו שימוש בדיאפרגמה כמו שימוש בהתקן תוך רחמי. גם הרב אליהו אברז'ל אב"ד בירושלים כתב בספרו דיברות אליהו חלק ו' סימן פז' עמ' קנ"ה שדיאפרגמה מותרת אך עדיין יש פוסקים שאוסרים את השימוש בה מחוסר ידע על דרך פעולתה.

1) Bounds W. Contraceptive efficacy of the diaphragm and cervical

cap used in conjunction with a spermicide - a fresh look

2) at the evidence. Br J Family Planning 1994; 20: 84-87.

Source: Oxford/FPA Study, 1982, mentioned in Contraception, your

questiones answered by Prof. John Guillebaud 4th Ed 2004

Comments are closed.